Belastingen en fiscale zaken in het buitenland bij lang verblijf of emigratie: vragen en antwoorden
Hoe beoordeelt de belastingdienst waar je woont, bij lang verblijf in het buitenland?
Hoe beoordeelt de belastingdienst waar je woont, bij lang verblijf in het buitenland?
Naar welke aspecten kijkt de belastingdienst om je fiscale inwonerschap te bepalen als je in het buitenland woont?
Bij de beoordeling wáár je belasting gaat betalen, oftewel je "fiscale inwonerschap", wegen diverse aspecten mee:
- waar je een woning zal blijven houden of gebruiken.
- waar je echt woont ("waar bevindt zich het duurzame middelpunt van je persoonlijke levensbelangen"). Iemand die tenminste 183 dagen per jaar in een bepaald land verblijft wordt meestal gezien als inwoner van dat land. Aantoonbaar via bijvoorbeeld telefoonnota's, nutsrekeningen etc.
- je nationaliteit (hier wordt pas naar gekeken als er geen eenduidige conclusie is over het middelpunt van je levensbelangen en je gewoonlijke verblijfplaats).
- of je wel of niet "definitief" bent geëmigreerd. Keer je binnen een jaar na vertrek weer terug naar Nederland, dan beschouwt de belastingdienst je nog steeds als inwoner; alsof je dus niet vertrokken bent.
- word je als ambtenaar uitgezonden door de Nederlandse overheid, dan blijf je in dienst van de overheid en word je dus beschouwd als inwoner van Nederland. Dit geldt ook voor je (fiscale) partner en eventuele kinderen onder 27 jaar.
- per belastingplichtige kan slechts één woning als centrale levensplaats dienen.
Welke feiten betrekt de belastingdienst bij het oordeel waar je woont?
Bij de beoordeling waar je "duurzame middelpunt van je persoonlijke levensbelangen" zich bevindt (of: is je centrale woonplaats in Nederland of in het buitenland), wordt gekeken naar persoonlijke en economische omstandigheden. Er wordt gekeken naar allerlei feiten, waaronder:
- zijn alle gezinsleden meeverhuisd?
- in welk land gaan de kinderen naar school?
- heb je nog een huis in Nederland?
- heeft je nieuwe huisvesting in het buitenland een tijdelijk karakter, of is deze duurzaam ingericht?
- heb je je laten uitschrijven uit het bevolkingsregister in Nederland?
- heb je je laten inschrijven in een buitenlands bevolkingsregister?
- in welk land ben je lid van clubs en (sport)verenigingen?
- in welk land heb je abonnementen?
- in welk land staat je auto geregistreerd en waar tank je?
- in welk land staan andere vervoermiddelen zoals een eigen boot geregistreerd?
- welke nationaliteit heb je?
- waar maak je gebruik van gas, water en elektriciteit?
- heb je een verblijfsvergunning in het buitenland, en/of sta je in een buitenlandse gemeente geregistreerd als inwoner/ingezetene?
- heb je nog een baan (dienstbetrekking) of andere werkzaamheden in Nederland?
- heb je financiële banden met Nederland, bijvoorbeeld beleggingen of bedrijven?
- heb je buitenlandse bankrekeningen of andere bezittingen?
- op welke locatie(s) onderga je medische behandelingen? (huisarts, tandarts, fysio, etc.)
- heb je een woonplaatsverklaring van een Nederlandse ambassade?
- op welke locaties neem je geld op of betaal je per creditcard?
De belastingdienst let daarbij met name op feiten, op "je gedragingen", niet zozeer op je intenties (dus niet op wat volgens jou de bedoeling is). De beoordeling vindt plaats op het individu, waarbij je dagelijks gedrag vaak zwaarder weegt dan bijvoorbeeld waar je formeel staat ingeschreven.
Wat houdt de regeling voor gekwalificeerd buitenlands belastingplichtigen in en wat zijn de gevolgen bij een lang verblijf in het buitenland of emigratie?
De regeling voor gekwalificeerd buitenlands belastingplichtigen
Wat is de regeling voor gekwalificeerd buitenlands belastingplichtigen en aan welke voorwaarden moet je voldoen?
- In Nederland zijn er allerlei aftrekposten en heffingskortingen waar je voordeel uit kunt halen bij je belastingaangifte. Of je hiervan gebruik mag maken, wordt mede bepaald door de regeling voor gekwalificeerd buitenlands belastingplichtigen.
- Deze regeling is een vervanging van het vroegere keuzerecht binnenlands of buitenlands belastingplichtig (voor 2015). Er is geen keuze meer, je voldoet aan de voorwaarden of je voldoet niet.
- Je bent een "gekwalificeerd buitenlands belastingplichtige", d.w.z. dat je als Nederlander in het buitenland woont maar belastingplichtig in Nederland bent, als
- je woont in een EU-land, in Liechtenstein, Noorwegen, IJsland, Zwitserland, op Bonaire, Sint Eustatius of Saba
- én over meer dan 90% van je wereldinkomen in Nederland belasting betaalt
- De regeling geldt niet als je in het Verenigd Koninkrijk gaat wonen, omdat het sinds Brexit geen onderdeel meer is van de EU.
- Voldoe je aan alle voorwaarden van de regeling, dan heb je recht op dezelfde aftrekposten, heffingskortingen en heffingsvrij vermogen als een inwoner van Nederland.
- Ook de hypotheekrenteaftrek valt onder deze regeling.
Wat zijn de gevolgen als je een gekwalificeerd buitenlands belastingplichtige bent?
- Voldoe je aan de voorwaarden, dan loont het om uit te zoeken welke aftrekposten en heffingskortingen je zoal gebruikt en welke van toepassing blijven in je nieuwe woonland.
- Voldoe je niet aan alle voorwaarden, bijvoorbeeld omdat je over minder dan 90% van je wereldinkomen in Nederland belasting betaalt, dan mag je bijvoorbeeld de rente van de lening voor je eigen woning in Nederland niet meer aftrekken in je aangifte. Je kunt dan ook niet meer kiezen voor behandeling als een binnenlands belastingplichtige.
- De binnenlandse of buitenlandse belastingplicht kan ook van invloed zijn op de mogelijkheden van een eventueel gewenst fiscaal partnerschap. Als fiscaal partners kun je inkomsten en aftrekposten gunstig verdelen.
- Gevolg kan zijn dat je netto besteedbaar inkomen een stuk hoger of lager wordt...iets om rekening mee te houden dus!
Waar let je op rondom het afrekenen met de belastingdienst in Nederland?
Waarom afrekenen met de belastingdienst voordat je naar het buitenland vertrekt?
- Om geregel vanuit het buitenland te voorkomen, is het vrijwel altijd raadzaam je belastingzaken zoveel mogelijk voor vertrek af te handelen met de belastingdienst.
- Het kan zijn dat je nog belasting of premies moet betalen, of juist nog terugkrijgt, of dat er nog aanslagen moeten worden opgelegd c.q. definitief moeten worden vastgesteld.
- Als je Nederland verlaat, zul je bij de paspoortcontrole niet om fiscale redenen kunnen worden tegengehouden. Bij paspoortverlenging of -wijziging kun je wel problemen verwachten als je bij vertrek niet aan je fiscale verplichtingen hebt voldaan.
Hoe ziet de checklist voor het afrekenen met de belastingdienst eruit als je gaat emigreren of verhuizen naar het buitenland?
- Verhuis je van Nederland naar een ander land, neem dan altijd contact op met je belastingkantoor.
- Het belastingkantoor kan je helpen met de belastingzaken die je voor je emigratie moet afhandelen. Voordat je verhuist, moet je misschien nog belasting- en premieaanslagen betalen. Of misschien moet je nog aanslagen ontvangen of voorlopige aanslagen stopzetten. Je kunt de belastingdienst vragen om de aanslagen sneller op te leggen.
- Je kunt voor vertrek een gemachtigde aanwijzen die je belastingzaken waarneemt. Deze gemachtigde kan na je vertrek bijvoorbeeld een belastingteruggaaf in ontvangst nemen of zorgen voor de betaling van aanslagen. Heb je een gemachtigde? Geef dan het adres van de gemachtigde aan de Belastingdienst door als je postadres. De Belastingdienst kan je dan (beter) bereiken.
- Wil je liever zelf je belastingzaken regelen vanuit het buitenland? Geef dan voor je vertrekt het nieuwe adres in het buitenland door aan de gemeente waar je tot dan toe woonde; deze geeft het adres dan automatisch aan de Belastingdienst door. Als je van een adres buiten Nederland verhuist naar een ander adres buiten Nederland, geef dan zelf je adreswijziging aan de Belastingdienst door.
Wat is dubbele internationale belasting en hoe kan dit voorkomen worden?
Dubbele internationale belasting
- Welke beginselen bepalen het onderscheid tussen nationale en internationale belastingen?
- Hoe kan internationale dubbele belasting ontstaan?
- Welke regelingen ter voorkoming van internationale dubbele belasting zijn er?
- Wat is het Besluit voorkoming dubbele belasting (BVDB)?
- Hoe wordt de creditmethode van het BVDB in de praktijk toegepast?
Welke beginselen bepalen het onderscheid tussen nationale en internationale belastingen?
- Elk land formuleert zijn eigen rechtsgronden om belasting te heffen. In persoonlijke belastingen zoals de inkomstenbelasting en de vennootschapsbelasting ligt het voor de hand dat voor de territoriale werking van die belastingen wordt vastgeknoopt aan een eigenschap van de persoon. Zijn draagkracht, zijn profijt of zijn bevoorrechte verkrijging is bepalend voor de belastingdruk. Het gaat bij het woonlandbeginsel om het inkomen (vermogen of winst) van de belastingplichtige ongeacht de vraag waar ter wereld dit is gevormd.
- Bij toepassing van het woonlandbeginsel kan aansluiting worden gezocht bij de nationaliteit of woonplaats. In bijvoorbeeld de Verenigde Staten worden beide kenmerken zelfs naast elkaar gehanteerd. Nederland en de meeste andere landen passen niet het nationaliteitsbeginsel maar het woonlandbeginsel toe (economisch burgerschap). Dit geldt voor natuurlijke personen. Ook bij rechtspersonen zoals bedrijven wordt dit beginsel toegepast, voor zover zij aan een belasting zijn onderworpen die op vergelijkbare wijze wordt geheven als een echte persoonlijke belasting. Als het woonlandbeginsel wordt toegepast, doet het er niet toe waar het inkomen of de winst is verworven of waar de bestanddelen van het vermogen zich bevinden. De belasting wordt in het vestigingsland in beginsel geheven op basis van het ‘wereldinkomen’, de ‘wereldwinst’, het ‘wereldvermogen’.
- Naast het woonlandbeginsel passen alle staten in verschillende mate het oorsprongs- of bronlandbeginsel toe met betrekking tot bepaalde inkomsten die in dat land hun oorsprong vinden. Door het bronlandbeginsel zijn in Nederland de niet-binnenlandse natuurlijke personen (dit zijn natuurlijke personen die niet in Nederland wonen) aan de inkomstenbelasting onderworpen voor wat betreft hun inkomen uit Nederlandse bronnen, hun zogenoemd ‘Nederlands inkomen’. Als je bijvoorbeeld een eigen woning in Nederland aanhoudt, geef je dit op in je Nederlandse belastingaangifte.
- Beide typen belastingplichtigen hebben hun eigen heffingsgrondslag. De binnenlandse belastingplichtige wordt belast naar zijn wereldinkomen of –vermogen. De heffingsgrondslag van de buitenlandse belastingplichtige is meestal beperkter dan die voor de binnenlandse belastingplichtige. Deze reikt niet verder dan de binnenlandse bronnen. Wat in de inkomstenbelasting voor een ‘buitenlandse belastingplichtige’ als ‘Nederlands inkomen’ wordt aangemerkt, staat in art. 7.1 IB 2001 weergegeven en wordt limitatief opgesomd. In de Wet op de vennootschapsbelasting (Wet VPB) wordt voor ‘binnenlands inkomen’ verder verwezen naar de Wet IB 2001. Nederlands inkomen komt voor de ‘buitenlandse belastingplichtigen’ voornamelijk uit Nederlandse onroerende zaken, sparen en beleggen in Nederland, Nederlandse dienstbetrekkingen inclusief werkzaamheden en Nederlands aanmerkelijk belang. Verder vallen de inkomsten uit ondernemingen (ondernemingsgedeelten) met behulp van een vaste inrichting of die van een vaste vertegenwoordiger worden gedreven ook onder het Nederlands inkomen.
- De woonplaats blijkt bepalend voor de aard van de belastingplicht (binnenlands of buitenlands). Waar een natuurlijk persoon woont of waar een lichaam (bedrijf) is gevestigd, wordt steeds naar de feitelijke omstandigheden beoordeeld. Zie art. 4 AWR (Algemene wet inzake rijksbelastingen). Soms moeten de feiten echter wijken voor een wettelijke bepaling die betrekking heeft op de woon- of vestigingsplaats. Dit zijn zogeheten woonplaatsficties. Zo wordt in de vennootschapsbelasting bijvoorbeeld een lichaam dat naar Nederlands recht is opgericht in beginsel geacht binnen Nederland te zijn gevestigd. Dit volgt uit art. 2 lid 4 Wet VPB. Dit impliceert dat ten aanzien van het lichaam wel het nationaliteitsbeginsel wordt toegepast.
- De hoogte van de belastingen wordt verder bepaald door de regeling voor kwalificerend buitenlands belastingplichtingen. Deze regeling bepaalt dat sommige buitenlands belastingplichtingen gebruik kunnen maken van aftrekposten en heffingskortingen. Dit is onder andere afhankelijk van of iemand in de EU woont.
- Ook andere landen kenden een onderscheid tussen beperkt belastingplichtigen (geen aanspraak op belastingvoordelen) en onbeperkt belastingplichtigen (wel aanspraak op aftrekposten en kortingen).
Hoe kan internationale dubbele belasting ontstaan?
- Uit het voorgaande is gemakkelijk de mogelijkheid af te leiden dat er op internationaal niveau dubbele belastingheffing kan ontstaan:
- Als er sprake is van een dubbele woonplaats;
- Als de onbeperkte belastingplicht, gebaseerd op het woonlandbeginsel in land B, samenvalt met de beperkte belastingplicht op basis van het bronlandbeginsel van land C;
- Als de onbeperkte belastingplicht op basis van het woonplaatsbeginsel samenvalt met de onbeperkte belastingplicht op basis van het nationaliteitsbeginsel (fictie van art. 2 lid 4 Wet VPB) op basis waarvan naar Nederlands recht opgerichte lichamen worden geacht in Nederland te wonen). Hiermee wordt een dual resident company bedoeld.
- Is de belastingplichtige een burger van de Verenigde Staten die niet in de Verenigde Staten woont, dan zou het zelfs mogelijk zijn dat er een internationale drievoudige belasting kan ontstaan. De wetgeving van de Verenigde Staten zorgt ervoor dat het nationaliteitsbeginsel wijkt, zodat in het slechtste scenario dubbele belasting overblijft.
- Ter voorkoming van deze internationale dubbele belastingen bij botsing van woonlandbeginsel met het bronlandbeginsel gelden in diverse staten, waaronder Nederland, speciale regelingen. Dit kunnen eenzijdige regelingen zijn, maar dit kunnen ook verdragen zijn. Deze regelingen zijn voorkomingsmethodieken voor internationale juridische dubbele belasting. Dit wil zeggen dat bij dezelfde (rechts)persoon (subject) over hetzelfde inkomen of dezelfde winst door verschillende staten wordt geheven.
Welke regelingen ter voorkoming van internationale dubbele belasting zijn er?
- Wanneer een bronland via zijn eigen nationale wetgeving heffingsbevoegd is, ligt internationale dubbele heffing voor de hand. In veel gevallen zal het bronland echter op grond van verdragsbepalingen terugtreden en wordt dubbele belasting voorkomen. Wanneer evenwel het bronland ook op grond van het verdrag heffingsbevoegd is, ontstaat het probleem van de internationale dubbele belasting. Dan wordt een tegemoetkoming in het verdrag opgenomen waarbij het woonland dubbele heffing voorkomt of afzwakt. Er moet wel worden vermeld dat de verdragen ter voorkoming van dubbele belasting niet gelden voor de premies volksverzekeringen.
- In de fiscale praktijk zijn er diverse methoden die kunnen worden aangetroffen ter voorkoming van dubbele belasting.
- De basisvormen die het woonland hanteert, met name voor de belastingen die naar het inkomen, vermogen of de winst worden geheven, zijn:
- De vrijstellingsmethode: het buitenlandse inkomensbestanddeel wordt niet begrepen in het belastbare inkomen. Hetzelfde geldt voor de winst en het vermogen;
- De creditmethode (ook verrekeningsmethode): de buitenlandse belasting mag geheel of gedeeltelijk worden verrekend met de verschuldigde belasting over het totale wereldinkomen;
- De aftrekmethode: de buitenlandse belastingen worden voor de berekening van het belastbare inkomen als kostenpost opgenomen.
Wat is het Besluit voorkoming dubbele belasting (BVDB)?
- De Nederlandse eenzijdige regeling, het Besluit voorkoming dubbele belasting, hierna aangeduid als besluit dan wel – als het specifiek het besluit uit 1989 of uit 2001 betreft – als BvdB 1989 of BvdB 2001, heeft twee functies:
- Het voorkomt dubbele belasting in die gevallen dat er geen verdrag van toepassing is;
- Het heeft een normatieve functie, in die zin dat in verdragen met enige regelmaat verwijzingen plaatsvinden naar deze regeling.
- Het besluit geldt in beginsel alleen voor binnenlands belastingplichtigen.
- Het besluit regelt dat Nederland eenzijdig afziet van bepaalde heffingsbevoegdheden. In het BvdB 2001 zijn 57 artikelen opgenomen, waarvan 6 bepalingen definities bevatten, 40 artikelen de wijze van voorkoming regelen en de overige bepalingen formele artikelen bevatten.
- Het besluit is krachtens art. 1, lid 2, BvdB 1989 en art. 1, lid 2, BvdB 2001 slechts van toepassing voor zover niet op andere wijze in het voorkomen van dubbele belasting is voorzien. Die bepaling zou gelezen kunnen worden als 'Is er geen verdrag (waaronder de Belastingregeling voor het Koninkrijk, welke regeling formeel geen Verdrag, maar materieel wel een verdrag is), dan is het besluit van toepassing'. Maar de strekking is ruimer. 'Voor zover niet op andere wijze in voorkoming is voorzien' betekent ook:
- er is wel een verdrag, maar dat verdrag is niet van toepassing op bepaalde belastingen;
- er is wel een verdrag, maar dat verdrag kent geen regeling voor het desbetreffende belastingsubject of belastingobject (het laatste komt bij nieuwere belastingverdragen inzake inkomen niet voor vanwege de daarin opgenomen restbepaling betreffende 'overige inkomsten').
- Het BvdB 2001 geldt in beginsel alleen voor binnenlands belastingplichtigen (art. 8, 13, 19, 22 en 25 BvdB 2001). Non-discriminatiebepalingen kunnen de werking evenwel uitbreiden tot buitenlands belastingplichtigen. Hebben deze non-discriminatiebepalingen geen effect, dan kan de buitenlands belastingplichtige een beroep doen op kostenaftrek. Voor zakelijke belastingen kan dit krachtens art. 3.94 Wet IB 2001. Voor persoonlijke belastingen bepaalt art. 4.15 Wet IB 2001 voor reguliere voordelen uit aanmerkelijk belang dat geen kostenaftrek wordt verleend als er een regeling ter voorkoming van dubbele belasting van toepassing is.
- Het besluit kent twee methoden ter voorkoming van dubbele belasting: de vrijstellingsmethode en de creditmethode.
- Bij toepassing van de vrijstellingsmethode wordt het belastingobject vrijgesteld. Dat betekent grofweg gezegd dat het belastingobject niet wordt opgenomen in de heffingsgrondslag die de woonstaat belast.
- Bij toepassing van de creditmethode wordt de in de woonstaat te betalen belasting verminderd met de belasting die de bronstaat heft. Bij de creditmethode is effectieve onderworpenheid, in de zin dat belasting betaald moet worden, een gegeven. De in het buitenland betaalde belasting vormt het bedrag dat wordt afgetrokken. Bij de vrijstellingsmethode is het strikt genomen geen vereiste dat een persoon in de andere staat onderworpen is aan belasting, dat wil zeggen dat belasting betalen verplicht is. Nederland wil in zijn unilaterale regels echter alleen voorkoming verlenen als onderworpenheid bestaat.
Hoe wordt de creditmethode van het BVDB in de praktijk toegepast?
- Het is in principe niet verplicht dat er daadwerkelijk belasting wordt geheven in de andere staat, dat gaat immers de andere staat aan. Maar in de praktijk kan er toch een belastingaanslag worden gevraagd, waaruit de onderworpenheid aan de belastingen van de andere staat blijkt.
- Bij de beoordeling van onderworpenheid van een belastingplichtige aan buitenlandse belasting moet de inspecteur, en in beroep de rechter, zich in beginsel van de inhoud van het recht van de buitenlandse staat vergewissen. Dat is echter niet nodig indien een belastingplichtige in de andere staat als inwoner daadwerkelijk in de heffing is betrokken. In dat geval dient er in beginsel van te worden uitgegaan dat die belastingplichtige op grond van de buitenlandse wetten als inwoner aan belastingheffing is onderworpen. Uitzondering is de situatie dat de inspecteur aannemelijk maakt dat de gegevens op grond waarvan de buitenlandse fiscus het inwonerschap van de belastingplichtige aldaar naar het buitenlands recht heeft aangenomen, onjuist of onvolledig zijn, hetzij de heffing niet in redelijkheid op enige regel van het buitenlandse recht kan zijn gestoeld. Maar dat is een uitzondering. Indien een buitenlandse belastingaanslag kan worden getoond, wordt er in principe vanuit gegaan dat deze rechtmatig is, tenzij een inspecteur aantoont dat dit niet aannemelijk is.
Wat te doen met lopende verplichtingen en schulden in Nederland als je voor langere tijd naar het buitenland vertrekt?
Welke schulden moet je aflossen in Nederland als je in het buitenland gaat wonen?
- Als je voor langere tijd naar het buitenland vertrekt, dan moet je mogelijk persoonlijke leningen, studieschulden, autoleningen, schulden aan derden of aan de Belastingdienst aflossen.
- Informeer naar de regels omtrent lopende persoonlijke leningen of schulden, zoals autoleningen of alimentatie. Afhankelijk van de leningvoorwaarden kan het goed zijn dat je deze voor vertrek volledig moet aflossen.
- Je lopende hypotheek is uiteraard verbonden aan je eigen huis. Afhankelijk van wat je met je huis doet (verhuren, verkopen, aanhouden) heeft dit gevolgen voor de aflossing van je hypotheekschuld.
- Bij een uitschrijving uit de BRP (Basisregistratie Personen, voorheen GBA) gaat er automatisch een seintje richting de Belastingdienst. Voor vertrek afrekenen met de fiscus is in vrijwel alle gevallen raadzaam; je ontkomt er niet aan en dingen regelen vanuit het buitenland kan veel tijd en energie vergen.
- Wanneer je in Nederland niet aan aflossingsverplichtingen hebt voldaan, dan staat je naam niet alleen geregistreerd bij het Bureau Krediet Registratie in Tiel, maar word je naam ook bij buitenlandse financieringsinstellingen geregistreerd. De ACCIS is de overkoepelende organisatie van kredietregistratiebureaus.
Wat gebeurt er met je studieschuld wanneer je emigreert of langere tijd naar het buitenland gaat?
- Geef zelf je adres door aan DUO en zorg dat post digitaal wordt doorgestuurd, zodat je geen berichten over betalingstermijnen en -achterstanden mist.
- Lopende studieschulden (DUO) kunnen ook vanuit een buitenlandse bankrekening worden betaald. Krijg je te maken met betalingsproblemen, dan gelden dezelfde regels als wanneer je nog in Nederland zou wonen. Vanuit het buitenland kun je aflossen:
- via een Nederlands rekeningnummer (veelal automatische incasso)
- door iemand te machtigen (o.a. via machtigingsformulier en wijzigingsformulier) met een actief rekeningnummer in Nederland
- via een niet-Nederlands rekeningnummer (kan ook via een jaarbetaling om hoge maandelijkse transactiekosten te voorkomen). Automatische incasso is alleen mogelijk voor rekeningen binnen het SEPA-gebied.
- Er gelden speciale DUO-voorschriften als je zelf vanuit het buitenland geld aan DUO overmaakt.
Welke fiscale aandachtspunten moet je niet vergeten als je voor lang verblijf naar het buitenland gaat of gaat emigreren?
Fiscale aandachtspunten als je voor lang verblijf naar het buitenland gaat
Hoe rond je de periode in Nederland af bij de Belastingdienst als je lang naar het buitenland gaat?
- Na afloop van het jaar van vertrek uit Nederland ontvang je van de Belastingdienst een M-biljet (aangiftebiljet). Hiermee wordt bepaald over welk deel van het emigratiejaar je buitenlands en over welk deel je binnenlands belastingplichtig bent. Dit heeft bijvoorbeeld gevolgen voor de heffingskorting (inkomstenbelasting), voor de mogelijkheden van fiscaal partnerschap en de peildata voor de heffingen in box 3.
- Als je zelfstandig ondernemer bent en je eenmanszaak of andere rechtsvorm ook verhuist naar het buitenland, dan moet je over een deel van het jaar mogelijk nog btw betalen. Hiervoor moet je de zogeheten M-jaarstukken invullen.
- Ook kun je een zogenaamde conserverende aanslag opgelegd krijgen, waarbij gekeken wordt naar eerder genoten aftrek over bijvoorbeeld lijfrentes of pensioenrechten. Met die conserverende aanslag claimt de Nederlandse overheid alvast een bepaald bedrag, voor het geval je geld gemoeid met het genoten belastingvoordeel alsnog anders zou inzetten. Als je echter geen oneigenlijke dingen doet met dat (door de overheid gereserveerde) bedrag, dan bestaat de mogelijkheid dat die aanslag -op jouw verzoek- na tien jaar wordt kwijtgescholden.
Welke belastingvoordelen bestaan er voor expats, emigranten en lang verblijf in het buitenland?
- Word je door je werkgever voor werk (tijdelijk) uitgezonden naar het buitenland, dan kun je een onbelaste vergoeding krijgen voor de extra kosten die je in het buitenland maakt (extraterritoriale kosten); bijvoorbeeld extra uitgaven door hogere kosten voor levensonderhoud, kosten voor een kennismakingsreis, kosten rondom het regelen van documenten, medische keuringen, extra huisvestingskosten, kosten opslag inboedel, reiskosten, cursuskosten.
- Ben je als werknemer in diverse landen werkzaam, dan kun je in een aantal gevallen belastingvoordeel behalen door je arbeidsinkomen over die landen te verdelen (een 'salary split'), natuurlijk vooral daar waar je inkomen in het buitenland tegen een lager tarief wordt belast dan in Nederland. Nadelen kunnen ook optreden, bijvoorbeeld lagere pensioenopbouw door een lager salaris in Nederland, of aftrekbaarheid van bepaalde posten tegen een lager tarief. Een salary split betekent niet dat je ook in verschillende landen sociaal verzekerd bent.
- De binnenlandse of buitenlandse belastingplicht kan ook van invloed zijn op mogelijkheden van een eventueel gewenst fiscaal partnerschap. Als fiscaal partners kun je inkomsten en aftrekposten gunstig verdelen.
- Als je binnenlands belastingplichtig bent en bezittingen in het buitenland hebt (bijvoorbeeld onroerend goed, spaar- of beleggingsrekening), dan moet je deze buitenlandse bezittingen in box 3 opgeven. Is er in het buitenland ook al belasting geheven over deze bezittingen, dan kan je meestal gebruik maken van een speciale aftrek ter voorkoming van dubbele belasting.
- In sommige belastingverdragen met Nederland is (of was) afgesproken dat de woonstaat (dus het land waar je woont) heffingsrecht heeft over pensioenen, lijfrente of sociale zekerheidsuitkeringen. Dat kan dus voordelig uitvallen wanneer je woonstaat lagere belastingpercentages hanteert dan Nederland. Check de stand van zaken wel regelmatig; wanneer verdragen worden vernieuwd of aangepast, kan de situatie ook wel eens omgedraaid worden (zoals sinds 2016 in Duitsland) en krijgt Nederland het heffingsrecht. Vaak is er dan wel een overgangsregeling van enkele jaren, waarin je bijvoorbeeld kunt kiezen waar je belasting wilt afdragen.
- Lees meer over dubbele internationale belastingen: Wat is dubbele internationale belasting en hoe kan dit voorkomen worden?
Waarvoor neem je contact op met een belastingkantoor als je emigreert of lang naar het buitenland gaat?
- Verhuis je van Nederland naar een ander land, neem dan altijd contact op met je belastingkantoor. Het belastingkantoor kan je helpen met de belastingzaken die je voor je emigratie moet afhandelen.
- Voordat je verhuist, moet je misschien nog belasting- en premieaanslagen betalen.
- Ook moet je misschien nog aanslagen ontvangen of voorlopige aanslagen stopzetten.
- Je kunt de belastingdienst dan vragen om de aanslagen sneller op te leggen, zodat je vóór vertrek alle fiscale zaken hebt afgehandeld.
Wat zijn gevolgen voor je belastingplicht als je voor langere tijd naar het buitenland vertrekt?
Wat zijn gevolgen voor je belastingplicht als je voor langere tijd naar het buitenland vertrekt?
- Tot het moment van vertrek ben je in Nederland belastingplichtig.
- Na emigratie word je (ook) belastingplichtig in het land waar je gaat wonen.
- Belastingplicht eindigt dus meestal op moment van emigratie (vertrek), tenzij je in Nederland bepaalde inkomsten (bijvoorbeeld uit werk, eigen bedrijf) of vermogensbestanddelen (bijvoorbeeld eigen huis) hebt. Dan word je voor Nederland een buitenlandse belastingplichtige (Nederlands belastingplichtige in het buitenland).
- Buitenlands belastingplichtigen worden door de fiscus belast voor o.a.:
- inkomen uit werk in Nederland
- pensioenen en uitkeringen
- belastbaar inkomen uit aanmerkelijk belang (in een in NL gevestigde vennootschap)
- inkomen uit een woning in Nederland
- belastbaar inkomen uit sparen en beleggen in NL
- In sommige gevallen is het niet direct duidelijk in welk land je belasting moet betalen. Lees meer over dubbele internationale belasting om na te gaan wat in jouw situatie van toepassing is: Wat is dubbele internationale belasting en hoe kan dit voorkomen worden?
In welk land betaal je belasting over een erfenis en waarom stel je een testament op als je emigreert?
Belasting bij overlijden tijdens lang verblijf in het buitenland
Hoe werkt de Nederlandse belasting op erfenissen na emigratie?
- Overlijden binnen 10 jaar na emigratie kan extra gevolgen hebben, bijvoorbeeld voor de erfenis en nabestaanden.
- Uitgangspunt is dat iemand met de Nederlandse nationaliteit nog gedurende 10 jaar na emigratie fictief inwoner van Nederland blijft.
- Daarmee valt ook de (eventuele) nalatenschap onder de heffing van de Nederlandse belasting (successiewet).
Welke internationale belastingverdragen zijn van toepassing op erfenissen?
- Om te voorkomen dat de nalatenschap zowel in Nederland als in het nieuwe woonland belast gaat worden, kan een belastingverdrag uitkomst bieden, hoewel erfenissen niet altijd onder de verdragen vallen. Ook kan het Besluit voorkoming dubbele belasting toegepast worden.
- Binnen Europa is de Europese erfrechtverordening van toepassing voor EU lidstaten (m.u.v. Denemarken en Ierland). Dit verdrag is bedoeld om de vererving en afwikkeling van nalatenschappen met internationale aspecten eenvoudiger te maken. Met deze verordening is het erfrecht van toepassing van het land waar iemand zijn woon- en verblijfplaats heeft op het moment dat hij overlijdt.
- Wil je toch kiezen voor het erfrecht van het land waar je de nationaliteit van hebt, dan moet je dat expliciet in een testament laten vastleggen. Het gaat dan om de nationaliteit die je hebt op het moment dat het testament wordt vastgelegd, of op het moment van overlijden.
- De percentages van erfbelasting verschillen per land en zijn soms afhankelijk van iemands relatie tot de overledene en de hoogte van de erfenis. In andere landen zijn de schenkbelasting en erfbelasting vaak lager dan in Nederland of is er geheel geen heffing.
Wat zijn praktische aandachtspunten rondom belastingaangifte als je voor langere tijd in het buitenland woont, of bij emigratie?
Wat zijn praktische aandachtspunten rondom belastingaangifte als je voor langere tijd in het buitenland woont?
- Het is handig om al voor vertrek een gemachtigde aan te wijzen die je belastingzaken waarneemt.
- Deze gemachtigde kan na je vertrek bijvoorbeeld een belastingteruggaaf in ontvangst nemen of zorgen voor de betaling van aanslagen.
- Door iemand te machtigen, is de kans kleiner dat post van de Belastingdienst jou niet (op tijd) bereikt en dat er betalingsachterstanden en boetes ontstaan.
- Heb je een gemachtigde aangesteld? Geef dan het adres van de gemachtigde aan de Belastingdienst door, indien je dat adres als postadres wilt gebruiken. De Belastingdienst kan je dan (beter) bereiken.
- Wil je liever zelf je belastingzaken regelen vanuit het buitenland? Geef dan voor je vertrekt het nieuwe adres in het buitenland door aan de gemeente waar je tot dan toe woonde; deze geeft het adres dan automatisch aan de Belastingdienst door. Als je van een adres buiten Nederland verhuist naar een ander adres buiten Nederland, geef dan zelf je adreswijziging aan de Belastingdienst door.
- Vanuit het buitenland kun je gebruik maken van het aangifteprogramma voor buitenlands belastingplichtigen (ondertekening met DigiD), of op papier aangifte doen via het C-formulier. Het is ook mogelijk om iemand te machtigen om belastingaangifte te doen, bijvoorbeeld een belastingadviseur.
- Ook voor btw-aangifte als ondernemer kun je in veel gevallen iemand machtigen om aangifte te doen. Dit kan een boekhouder, belastingadviseur of andere vertrouwenspersoon zijn.
- Om belastingontduiking en zwartsparen tegen te gaan, wisselt de Nederlandse Belastingdienst (sinds 2016) met steeds meer landen automatisch gegevens over financiële rekeningen uit. De Belastingdienst krijgt deze gegevens van financiële instellingen, zoals banken en verzekeraars. Belastingzaken via een gemachtigde laten lopen, heeft hier geen effect op, de Belastingdienst krijgt de gegevens per persoon door.
Welke fiscale gevolgen heeft een uitschrijving uit de Basisregistratie Personen van de gemeente in Nederland (BRP) als je naar het buitenland vertrekt?
Uitschrijven uit de Basisregistratie personen
Welke fiscale gevolgen heeft een uitschrijving uit de Basisregistratie Personen van de gemeente in Nederland (BRP)?
- Als je uitgeschreven bent bij de gemeente en geen huis meer huurt, heb je in de regel geen recht meer op huurtoeslag. Vergeet dus niet om dit stop te zetten.
- Als je je zorgverzekering stopzet (bijvoorbeeld omdat je lang weg gaat of betaald werk gaat doen in het buitenland), heb je geen recht meer op zorgtoeslag. Zet dit dus stop, want anders moet je de ontvangen toeslag later terug betalen.
- Door je uit te schrijven, vervalt het recht op sociale voorzieningen zoals uitkeringen en kinderbijslag.
- Als je je permanent in het buitenland gaat vestigen, zul je een M-formulier moeten indienen bij de Belastingdienst. Dit kun je zien als de laatste afronding van je belastingzaken in Nederland.
- Je zult het formulier moeten indienen in het jaar nadat je bent vertrokken uit Nederland. Je kunt het M-formulier zelf aanvragen bij de Belastingdienst.
- Op lange termijn zijn er ook gevolgen voor je AOW: per jaar dat je uitgeschreven bent, wordt de AOW met 2% gekort. Maar AOW en ANW (Algemene Nabestaandenwet) kun je vrijwillig verzekeren bij de Sociale Verzekeringsbank.
Meer lezen
- Lees meer over de afweging om jezelf uit te schrijven of niet: Uitschrijven bij de gemeente, of ingeschreven blijven in Nederland als je langer naar het buitenland gaat?
- Lees meer over de gevolgen van uitschrijven: Uitschrijven uit Nederland en bij de Gemeente: van CAK tot gevolgen van uitschrijven bij vertrek naar buitenland
- Lees meer over belastingadvies vragen bij een adviseur: Financieel en belastingadvies vragen voor het buitenland
Gerelateerde tags en onderwerpen
Boetes voor uitschrijving uit Nederland, bij de gemeente, BRP, CAK of zorgverzekering